ustalanie celu

Jak ustalać cele i co robić, żeby je osiągać?

Koniec roku kalendarzowego zamyka jakiś etap w naszym życiu. Jest to okazja do robienia podsumowań. W tym czasie skłonni jesteśmy do robienia bilansu tego, co udało nam się zrealizowować w mijającym roku i jednocześnie wybiegamy myślami w przyszłość. Zastanawiamy się, snujemy plany i ustalamy cele, które zrealizujemy w przyszłym roku. Bardzo często zdarza się, że mamy bardzo ambitne cele, ale nie zawsze wiemy jak je urzeczywistnić.

Starożytni filozofowie uważali, że najważniejszym i podstawowym celem człowieka jest osiągnięcie szczęścia, a wszelkie działania podejmujemy po to, żeby to szczęście osiągnąć.

Jeśli się głęboko zastanowimy to uznamy, że filozofowie mieli rację. Najważniejsze co chcemy osiągnąć w życiu to szczęście, a wszystko inne jest do tego środkiem. Udane życie osobiste, spełnienie w pracy, pieniądze i inne rzeczy są po to byśmy byli szczęśliwi. Dla każdego szczęściem będzie co innego, ale każdy nieuchronnie świadomie lub mniej do niego dąży. Podejmujemy zatem określone działania, które nam mają to szczęście zapewnić. Ale zanim podejmiemy jakiekolwiek działanie wyznaczamy sobie cel.

Po co nam więc cel?

  • Cel służy nam po to, abyśmy wiedzieli dokąd zmierzamy oraz ustalili jakie kroki należy przedsięwziąć, by do dotrzeć do obranego celu.
  • Dobrze jest sobie wyobrazić jakie skutki i jakie korzyści będzie miało dla nas osiąfnięcie danego celu. Wizualizacja osiągnięcia danego celu jest bardzo ważna. Dzięki niej możemy się dowiedzieć czy w ogóle warto do tego celu dążyć. Wyobrażamy sobie zatem jak będziemy się czuć, kim się staniemy  i jak to wpłynie na nasze dalsze życie. Bo jeśli wyznaczymy sobie cel, który okaże się, że nie ma pozytywnego skutku, to mówiąc przewrotnie mijamy się z celem.
  • Cel wyznaczamy również po to, aby ustalić nasze działania.  Działania nie są celem samym w sobie, ale dobrze byłoby, żeby sprawiały nam przyjemność, gdyż one są jakby składową naszego celu. Często zdarza się tak, że szczęście daje nam samo dążenie i droga do obranego celu, działania, które wykonujemy na drodze do niego, a nie sam cel.  Jeśli ktoś za cel postawi sobie, że będzie fotografem, ale np. nie lubi spotykać się z ludźmi lub techniczne rzeczy są dla niego nie do opanowania, to z pewnością trudno mu bedzie ten cel osiągnąć i nie sprawi mu on żadnej przyjemności.

Czym zatem należy się kierować przy ustalaniu celów? A także co zrobić, żeby udało nam się je zrealizować?

Zanim odpowiem na te pytania zastrzymam się nad tym, czym najczęściej kierujemy się przy ustalaniu celów?

Duży wpływ na to, co chcemy osiągnąć ma wpływ nasze otoczenie. Świadomie lub mniej chcemy spełnić oczekiwania naszych rodziców, przyjaciół, i innych bliskich nam osób. Wybór tego jak żyjemy i co wypełnia naszą egzystencję w dużej mierze zależy od tego czego oczekują od nas osoby, na których nam zależy. Jest to jedna z wytycznych, która ma duży wpływ, ale nie powinna być decydująca.

Na co zwrócić uwagę z wyznaczaniu celu?

Pierwszą i podstawową sparwą jest wzięcie pod uwagę i odczytanie swojego własnego potencjału. Co to oznacza? Należy zastanowić się kim tak naprawdę jesteśmy, co lubimy, jakie talenty i kompetencje posiadamy. Należy odkryć co nas pociąga bez względu na to jaki wpływ ma na nas otoczenie, najbliżsi  czy presja społeczna. Jeśli na przykład lubimy uczyć się języków obcych to raczej nie byłoby dobrą decyzję podjęcie studiów prawniczych tylko dlatego, że koleżanka je wybrała.

Należy głęboko wsłuchać się we własne wnętrze i zastanowić się co jest dla nas ważne. Odkryć co nas pociąga, jakie mamy zainteresowania, jakie pragnienia i marzenia, niezależnie od tego co myślą lub mówią o nas inni, niezależnie od wszelkich wpływów kulturowych, środowiskowych czy nacisków. Odsunięcie od siebie tego co mówią o nas inni lub co myślą, pozwoli nam odczytać i dowiedzieć się kim jesteśmy i lepiej poznać nasze pragnienia. Wtedy o wiele łatwiej będzie nam ustalić cele.

Co przeszkadza w konkretyzowaniu celów?

Uwarunkowania. Co to jest? Uwarunkowania to sytuacja w jakiej się znajdujemy, miejsce zamieszkania, predyspozycje fizyczne i intelektualne. Uwarunkowania mogą dać nam okazję do realizacji celów, ale mogą również w nich przeszkodzić, lub zupełnie unielożliwić. Jeśli na przykład ktoś zapragnie być modelką, ale ma 160 wzrostu to będzie miał raczej utrudnione zadanie, choć niekoniecznie nie możliwe do zrealizowania.

Wielu tak zwanych “mówców pozytywnych” przekonuje nas, że wszystko jest możliwe, jak najbardziej szalone cele są do zrealizowania jeśli tylko odpowiednio w nie uwierzymy. Moim zdaniem nie jest to prawdą. Jak najbardziej należy przekraczać swoje możliwości i ograniczenia, ale jeśli postawimy sobie nierealne cele, to możemy doprowadzić się jedynie do frustracji.

Jakie powinny być zatem nasze cele, abyśmy je zrealizowali?

Odwałam się do techniki “S.M.A.R.T.”, której zastosowanie pomaga nam w realizacji celów. Technika ta opiera się na pięciu kluczowych słowach określających cel, których pierwsze litery stanowią jej nazwę. Jakie zatem “słowa klucze” zapewniają nam udaną realizację celu.

S “specific” czyli jasno określony. Musimy dokładnie wiedzieć dokąd zmierzamy, jasno określić co chcemy osiągnąć i najlepiej, żeby to był jeden, a nie wiele celów.

M “measurable” mierzalny. Musimy potrafić ustalić ile już osiągneliśmy i widzieć posuwanie się do przodu realizacji naszego celu. Musimy ustalić jak będziemy sprawdzać postępy w realizacji celu.

A “achievable”  osiągalny, ambitny, ale leżący w granicach naszych możliwości, realistyczny. Nie możemy zapragnąć zostać śpiewaczką operową jeśli nie mamy do tego predyspozycji głosowych.

R “relevant” istotny, powinien stanowić krok na przód w naszym życiu, oraz musi przedstawiać dla nas określoną wartość.

T “time” określony w czasie. Dobrze jest usalić sobie ramy czasowe na zrealizowanie naszego celu.

Jak powiedział  Paul Arden

„Nie mając przed sobą celu trudno go osiągnąć”

Życzę Wam zatem przedsięwzięcia pięknych celów i udanej ich realizacji.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *