Każdy rozpoczynający się nowy rok skłania nas do robienia postanowień. Z zapałem zakładamy, że zaczniemy uprawiać sport, będziemy więcej czytać, nauczymy się języka obcego, schudniemy pięć kilogramów itd. Robienie postanowień to jedna rzecz, a wytrwanie w nich to druga. Nie będę zastanawiać się nad przyczynami niedotrzymania postanowień, ale zaproponuję metodę, która daje szansę na osiągnięcie zamierzonego celu.
Filozofia kaizen, bo o niej mowa, zwana metodą małych kroków wywodzi się z kultury japońskiej. Słowo kaizen w tłumaczeniu na język polski oznacza poprawę, polepszenie, zmianę na lepsze. Metoda kaizen polega na systematycznym wprowadzaniu małych zmian, ulepszeń w osiąganiu zamierzonych celów. Mogą to być zmiany dotyczące naszego życia osobistego, rodzinnego, społecznego lub zawodowego. Stawiane przez nas cele mają za zadanie zmienić nasze życie na lepsze i o to w tej metodzie chodzi, żeby systematycznie udoskonalać nasze życie.
Na czym polega polepszanie według filozofii kaizen?
Kiedy przyjrzymy się naszemu życiu, zauważymy, że zmienia się ono nieustannie. Do miejsca, w którym się obecnie znajdujemy dopowadziła nas seria działań i decyzji, czasami bardziej lub mniej przemyślanych. Nikt nie napisał doktoratu w jeden dzień, ani nie wszedł na Mont Everest. Do osiągnięcia tych celów potrzebowaliśmy serii planów, decyzji i wykonanych czynności. Trwało to nawet latami.
Jeśli chcemy świadomie kierować naszym życiem ważne jest wyznaczanie sobie celów, ale i opracowanie strategii dotarcia do nich. Metoda kaizen może nam w tym pomóc.
A jak to zrobić?
Nasz duży cel “rozkładamy” na mniejsze partie i realizujemy każdego dnia. Ważna jest systematyczność, codziennie robimy małą rzecz przybliżającą nas do realizacji planu. Dokładamy małą cegłę do budowli jaką jest nasz cel. W metodzie małych kroków chodzi o to, by zmieniać swoje życie i osiągać cele krok po kroku, zadanie po zadaniu. Inaczej ujmując jest to codzienna praca, która ostatecznie kształtuje nasze życie. Rezultat jest wynikiem serii mniejszych zaplanowanych działań.
Metoda kaizen przynosi rezultaty na polu zawodowym. Jest szeroko stosowana w japońskich firmach. Japończycy uważają, że dzięki niej odnieśli sukces na międzynarodowym rynku.
W firmach kierujących się filozofią kaizen unika się wielkich rewolucji i spektakularnych zmian, a stawia na małe, ale ciągłe ulepszenia. Poza tym każdy pracownik może przedstawić propozycję, która poprawi funkcjonowanie jego miejsca pracy lub zwiększy jego wydajność. Każdy wniosek zgłoszony przez pracownika jest następnie rozważany przez przełożonych. Większość wprowadzanych zmian są właśnie propozycjami pracowników.
Dla kogo?
Zasada małych kroków nie jest odpowiednia dla tych, którzy oczekują natychmiastowych i spektakularnych rezultatów. Przy pewnych celach natychmiastowa zmiana jest jak najbardziej możliwa, na przykład przy rzucaniu palenia. Jednak w wielu przypadkach szybkie i niezaplanowane działanie, zwłaszcza w biznesie, może zakończyć się porażką lub nieprzewidzianymi konsekwencjami.
Metodę kaizen z powodzeniem mogą stosować Ci, którzy boją się zmian. W metodzie tej dalecy jesteśmy od wprowadzania radykalnych zmian. Zaletą jest to, że nie robimy rewolucji i nie wywracamy naszego życia do góry nogami. Zmiana jest procesem, który następuje powoli, a efekty naszej pracy widzimy w perspektywie czasu.
Osoby stawiające sobie wysoko poprzeczkę, mające ambitne plany, również mają większą szansę na ich realizacjię dzieki metodzie małych kroków. Stawianie sobie ambitych planów łączy się z ryzykiem popadnięcia w znichęcenie przed ogromem pracy. Rozłożenie realizacji planu na mniejsze partie zwiększa szansę jego wykonania.
Tę zasadę można zastosować bez lęku i obaw o porażkę. Zrobienie codziennie małej rzeczy wyrabia rutynę i nawyk, a także przynosi satysfakcję z wykonanego zadania. Zrealizowanie małej czynności jest czynnikiem motywującym do dalszego działania. Zasada małych kroków wyrabia systematyczność i wytrwałość, a także uczy cierpliwości.
Jak mogę zastosować filozofię kaizen w moim życiu?
Verba docent exempla trahunt (słowa uczą a przykłady pociągają) jak mówi łacińskie przysłowie, dlatego podaję kilka przykładów jak można zastosować metodę małych kroków.
- Chcesz poprawić relację z partnerem? Wykonanie tego zadania z dnia na dzień raczej nie będzie możliwe, ale można zaprogramować działania, które nas przybliżą do tego celu. Możesz zacząć od codziennej rozmowy przynajmniej 20 min bez patrzenia na telefon, telewizję czy inne rozpraszacze. Wspólne wyjścia raz w tygodniu w ustalonym dniu i godzinie. Wykonanie jakiejś czynności razem, robienie sobie małych niespodzianek lub przyjemności, choćby zrobienie kawy. Te z pozoru małe rzeczy z biegiem czasu zmienią waszą relację. Często małe, codzienne rzeczy mają większą wartość niż spekatakularny czyn raz w roku.
- Chcesz założyć bloga? Wykonanie tego zadania rozłóż na mniejsze partie w zależności od tego ile czasu możesz na to poświęcić. Wymyśl temat, zdobądź niezbędne informacje dotyczące strony technicznej, rozpisz jakie czynności musisz wykonać, realizuj według ustalonego planu. Jeśli nie uda Ci się wykonać całego zamierzonego zadania nie popadaj we frustrację. Pamiętaj, że nawet mały krok do przodu przybliża Cię do realizacji celu.
- Chcesz mieć więcej czasu dla dzieci? Przeanalizuj swój dzień, zobacz jakie czynności wykonujesz, które nie są zupełnie konieczne lub mniej ważne i można je odłożyć na potem. Miło spędzony czas ze swoim dzieckiem daje więcej energii do wykonania innych rzeczy i zrobisz je w krótszym czasie.
- Chcesz wyjechać w podróż? Zacznij planować. Jeśli masz cel zdobądź niezbędne informacje dotyczące podróży, potrzebnego budżetu, przemyśl gdzie możesz go zdobyć, opracuj dokładny plan podróży i krok po kroku zaplanuj swój wyjazd.
Wiesz już jak zastosować metodę kaizen? Twój cel jest w zasięgu ręki.
K26 Najwazniejsza w odchudzaniu jest motywacja moje drogie panie, ja codziennie ogladam metamorfozy przed i po odchudzaniu i daje mi to kopa do cwiczen, kto chce tez troche motywacji niech sobie wpisze w goglu: odchudzanie przed i po by sasetka